Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции, като ви разпознава, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта ще намерите най-интересните и полезни.
Защо уеб сайтът ми е бавен?

Един от основните проблеми с който често се сблъсква всеки собственик на уеб сайт или онлайн магазин е скоростта на зареждане. Незадоволителната скорост на зареждане често има негативен ефект и води до спад в класирането на сайта от търсачките, както и до намаляване на броя на посетителите.
Има много фактори, които оказват влияние върху скоростта на зареждане на даден уеб сайт. В тази статия ще разгледаме някои от основните неща на които е добре да обърнем внимание при възникването на подобен проблем, както и какви мерки да предприемем, за да сме сигурни, че уеб сайтът или онлайн магазинът ни е добре оптимизиран.
Има ли значение хостингът и каква хостинг услуга трябва да избера?

Отговорът е да. Изборът на добра хостинг услуга е едно от основните неща, от които зависи да имате бърз и добре оптимизиран уеб сайт.
Много често споделеният хостинг не предлага достатъчно ресурси, които да осигурят безпроблемната работа на уеб сайта ви. Това обаче не означава, че той не е подходящ за споделена хостинг услуга.
Преди да прибегнете към закупуването на по-висок хостинг план е добре да се убедите, че уеб сайтът ви е добре оптимизиран и не използва излишни сървърни ресурси, което да е причина за бавното му зареждане.
Как да сме сигурни дали уеб сайтът ни е добре оптимизиран?

Можете да тествате своя уеб сайт с инструменти като GTmetrix и Pingdom, за да добиете представа за скоростта му на зареждане и какво може да бъде подобрено.
В нашата практика, едни от основните причини за проблеми със зареждането са:
- използването на теми и плъгини с не добре оптимизиран код
- използването на прекалено голям брой плъгини
- използването на твърде големи изображения
- липса на настройка за кеширане или използване на caching плъгин
Как да се справим с тези проблеми?

На първо място, проверете дали темата и плъгините, които вашият уеб сайт използва са ъпдейтнати до тяхната последна версия. Ако не са ги ъпдейтнете. Също така премахнете плъгините, които не използвате.
ВАЖНО: Преди да предприемете ъпдейт на тема или плъгин е силно препоръчително да създадете резервно копие на уеб сайта , за да сте сигурни, че той лесно може да бъде възтановен в случай, че след инсталирането на даден ъпдейт нещо не работи както трябва. Ако не сте сигурни как да създадете резервно копие се обърнете към вашият хостинг доставчик за допълнително съдействие.
След това, е добре да инсталирате и настроите плъгин за кеширане на съдържанието и оптимизация на кода. В долната статия сме описали подробно инсталацията и настройката на плъгина W3 Total Cache, който може да бъде използван за тази цел.
Оптимизацията на изображенията също е от основно значение. Може да използвате плъгини като Webcraftic Image Optimizer или WP Smush за оптимизация на изображенията и подобряване на скоростта на зареждане на вашия уеб сайт.
Какво още можем да подобрим?
Друго нещо, на което е добре да обърнете внимание са PHP версията, която вашият уеб сайт използва и зададените PHP лимити.

Силно препоръчително е да използвате последната възможна версия на PHP, която вашият хостинг доставчик предлага. Към момента това е версия 7.4. Имайте предвид обаче, че има възможност при промяна на PHP версията уеб сайтът ви да не работи правилно, защото някоя от темите или плъгин не са съвместими с тази версия. В такъв случай, трябва да използвате версия с която уеб сайтът ви е съвместим.
В много случаи PHP лимитите, които са зададени по подразбиране не са достатъчни, за да осигурят правилната работа на уеб сайта ви, което може да е причина за бавна скорост на зареждане и дори да е причина за сериозни грешки.
Както PHP версията, така и PHP лимитите могат да бъдат променени от контролният панел на вашия хостинг. Също така можете да се свържете с хостинг доставчика ви за допълнително съдействие.
В заключение ...
Да имате бърз и добре оптимизиран уеб сайт зависи от много фактори. Добрият хостинг, оптимизираните теми и плъгини, използването на плъгин за кеширане на съдържанието и преоразмеряването на изображенията са едни от основните неща на които е добре да обърнете внимание.
Не на последно място е важно да споменем, че оптимизацията не е еднократен процес. За да сте сигурни, че уеб сайтът ви е добре оптимизиран, трябва да правите периодични анализи, защото всяка една промяна може да има негативен ефект върху вече направената оптимизация.